Blog

Anaokula Merhaba

by in Uncategorized Şubat 15, 2019

Her çocuk toplumun en temel birimi sayılan ailede dünyaya gelir. Doğum öncesi başlayan ilişkiler bebeğin aileye katılımı ile devam eder. Ebeveynleri ile ilişkileriyle dünyayı tanımlamayı ve yorumlamayı öğrenen çocuk ve ailesi için, anaokuluna başlamak farklı bir deneyimdir. Aile dışına atılan bu adım, başta belirsizliği içinde barındırır. Bu sebeple, kaygı verici olabilir. Ancak, çocuk ortama alıştıktan ve güvendikten sonra kaygılarının ortadan kalkması beklenir.

Her çocuk ve her aile farklıdır. Bu sebeple uyum sürecinde de tepkiler ve tepkilerin şiddeti farklılık gösterebilir.

Uyum süreci için ailelere bazı öneriler aşağıda belirtilmiştir ancak bu önerilere geçilmeden önce,

Çocuk doğduğu andan itibaren ebeveynlerini izler ve onları gözlemleyerek, model alarak birçok şeyi öğrenir. Ebeveynlerinin hazırlık durumu ve tutumları anaokuluna uyum sürecinde en önemli yapıtaşlarındandır. Anne baba hazırsa çocuk da hazır olacak, anne baba güven duyarsa çocuk da güven duyacaktır.

Çocuğun Uyum Sürecinde Ailelere Öneriler:

 • Okula başlamadan önce okulu görme, tanıma ve içinde zaman geçirme fırsatı sunulması uyum sürecinde yardımcı olacaktır.
 • Okula başlamadan önce çocuğun uyum sürecine duygusal olarak hazırlanması önemlidir. Okul kavramının anlatılması, okul ile ilgili bilgilendirici ve olumlu konuşmalar yapılması, okul alışverişi yapılacak ise birlikte yapılması çocuğu okula hazırlar. Bu konuda ek olarak resim çalışmaları yapılabilir, hikaye kitabı okunabilir veya bir oyuna dönüştürülebilir.
 • Okul saatleri çocuğun anlayacağı şekilde aktarılmalıdır. Söylenen zamanda okuldan alınması güven ilişkisinin etkilenmemesi için önemlidir. Saatler hakkında bilgilendirme yaparken ev/okul/kol saatinden faydalanılabilir.
 • İlk günler ve haftalarda çocuk için okula birlikte gelindiği kişiden ayrılmak zorlayıcı olabilir. Bu sebeple çocuğu mümkün olduğunca aynı kişinin okula getirmesi ve getiren kişinin kararlı bir duruş sergilemesi amaçlanmalıdır. Okula bırakacak ve alacak kişi bilgisi çocuk ile önceden paylaşılmalıdır.
 • Okul bitiminde okul hakkında sorular sorulmalı ancak bu sorulara cevap alınmakta ısrarcı olunmamalıdır. Paylaşmak istediği zaman ve paylaşmak istediği kadar anlatmasına izin verilmelidir.
 • Hastalık gibi önemli bir durum olmadığı takdirde okula devam edilmesi uyum süreci için gereklidir.
 • Uyum sürecinde zorlanmalar doğaldır. Hafta başından hafta sonuna kadar azalan kaygılar, hafta başlarında veya belirli dönemlerde tekrarlayıcı olabilmektedir. Uyum sürecinde yaşanan sorunların doğal ve geçici olduğu unutulmamalı, çocuğa karşı anlayışlı ve destekleyici yaklaşılmalıdır.

Uyum Sürecinde Ne Yapılmamalı?

 • Okul tanıtımı yapılırken açıklamalar abartılı olmamalıdır. Abartılı konuşmalar, sonrasında beklentilerini bulamamasına neden olabilir.
 • Açıklama yapmadan, vedalaşmadan çocuk okula bırakılmamalıdır. ‘’Birazdan geliyorum’’ ve benzeri cümleler söyleyerek kaçılmamalıdır.
 • Uyum sürecinde kaygılanan çocuğun duyguları yok sayılmamalı ve baskı yapılmamalıdır.
 • Her çocuğun farklı olduğu unutulmamalı ve aileden/okuldan kimse ile kıyaslanmamalıdır.
 • Okula başlamak bir değişimdir. Uyum sürecinde farklı büyük değişiklikler yaratılmamalıdır.
 • Okul ve uyum süreci ile kaygılar çocuğun yanında paylaşılmamalıdır. Kaygı bulaşıcıdır.
 • Her çocuğun farklı olduğu,

Uyum için zamanın gerekli olduğu,

Yaşanan uyum zorluklarının geçici olduğu unutulmamalıdır.

Ebeveyn, okul psikoloğu ve öğretmen işbirliği ile kısa sürede çocuk okula uyum sağlayacaktır.

Sağlıklı, mutlu ve eğlenceli bir eğitim süreci dilerim.

Klinik Psikolog, Okul Öncesi Eğitimcisi Gülşah Özgürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Open chat