Psikolog Tilbe Höngül

Psikoloji lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi KKK Sosyal Bilimler Programı’ nda onur derecesi ile tamamlayan Höngül, lisans eğitimi boyunca Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Topluluğu’nda aktif görevler almış ve 2019 Bahar Dönemi’nde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dekan Onur Ödülü’ne layık görülmüştür. Eğitim dili %100 İngilizce olan bir Psikoloji lisans programını tamamlamasından dolayıdır ki İngilizce’nin hem akademik hem de günlük dil kullanımına hakimdir. Lisans öğrenimi boyunca, Orta Doğu Teknik Üniversitesi KKK ‘nın farklı bünyelerinde asistan öğrenci olarak görev yapan Höngül, stajyerlik dönemini İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Klinik Nöropsikoloji Birimi’ nde Prof.Dr. Emre Kumral ve Prof. Dr. Dilek Evyapan önderliğinde uzun yıllar çocuk psikiyatrisi ve madde bağımlılığı alanlarında uzmanlaşmış psikologlardan oluşan çok fonksiyonlu bir ekip ile beraber çalışarak tamamlamıştır.

Ruh sağlığı alanında hizmet vermenin ön koşulunun daima süregelen önce kişisel ve bununla beraber mesleki bir gelişim yolcuğu olduğunu düşünen Tilbe Höngül farkındalığın, her türlü iyi oluşun kilit noktası olduğu anlayışı ile, Mindful Academy Solterreno tarafından akredite edilmiş Mindfulness/MBSR Eğitmeni A. Buğra Oygur önderliğinde Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programını tamamlamış ve terapilerinde hakim olduğu Deneyimsel Oyun Terapisi ve Kognitif ve Davranış Terapisi ekollerini düzenli pratikleri sayesinde bir terapist olarak kendisinde vücut bulan Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) tavırları ile çalışmaktadır.

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Sertifika Programı (120 saat) ve Masal Terapisi Sertifika Programlarını (16 saat) tamamlamış ve Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi’ne Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) yaratıcıları Carol ve Byron Norton, travma uzmanlığıyla tanınan Pat Ogden gibi konusunda öncü terapistlerle çalışma imkânı bulan Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) eğitmeni ve süpervizörü olan Nilüfer Devecigil süpervizörlüğünde başlayarak Deneyimsel Oyun Terapisti olma yolculuğuna adımını atmış, alandaki klinik ve akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Çocuklar ile başlıca; Kaygılar, Korkular, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, diğer Anksiyete Sorunları, Uyum ve Davranış Bozuklukları, Çocukluk Depresyonu, Kardeş Kıskançlığı- Travması, Dikkat Eksiliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Özgüven Sorunları, Psikolojik Ağrılar, Çocukta Baş Ağrısı ve Karın Ağrıları – Boşanma Sonrası Adaptasyon Sorunları, vb konularında çalışır iken, aynı zamanda

Ailelere; çocuğa sınır koymak, çocukların sorumluluk alma ve problem çözme becerilerini geliştirmek, ekran, uyku, yemek problemleri ve takibi; çocuklarda öfke kontrolü, zorbalık, kardeşler arası çatışmalar, ve çocuklara duygu regülasyon becerileri kazandırma adına Pozitif Disiplin çerçevesinde nasıl yaklaşımlar uygulayabilecekleri konusunda danışmanlık vermektedir.

Çocuk ve ergenler ile Bilişsel Davranışçı Terapi temel eğitim programını tamamlamış; Çocuk ve Ergenler’ de Depresyon, Sosyal Anksiyete, Sınav Anksiyetesi, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Panik Bozukluk, Agorafobi, Ayrılma Anksiyetesi Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Öfke Yönetimi, Davranım Bozuklukları, Dürtüsellik, Yeme Bozuklukları, ve Travma ve Strese Bağlı Sorunlar ile psikoterapi seanslarını sürdürmektedir.

Türkiye Sağlık Vakfı tarafından akredite edilmiş Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Eğilimli Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yöntemleri Uygulayıcı Sertifika Programını tamamlamış ve ortaöğretim ve lise öğrencileri ile Okul ve Sınav Başarısında Dikkat, Odaklanma ve Sınav Kaygısına yönelik bireysel ve grup çalışmaları sürdürmektedir.

Bunların yanı sıra, özel anaokulları ve kurs merkezlerine özel olarak danışmanlık hizmeti vermekte; öğretmenlere, ebeveynlere ve öğrencilere yönelik çeşitli seminerler ve eğitimler düzenlemektedir.

Denver II Gelişim ve Tarama Testi uygulayıcısıdır.

· Denver II, 0-6 yaş çocuklarının gelişimsel değerlendirilmesinde kullanılan bir tarama testidir.

· DENVER II sağlıklı görünümdeki çocuklarda olası gelişimsel sorunları saptamak amacı ile kullanılır.

Üç temel alanda değerlidir:

a) Sağlıklı gözüken çocukları olası sorunları yönünden taraması

b) Gelişimsel gerilik olduğundan kuşkulanılan işlevleri nesnel şekilde saptama olanağı vermesi

c) Riskli bebekleri (örneğin doğum öncesi sorunlar, düşük doğum ağırlıklı ya da erken doğmuş, çoğul gebelikler, ailede gelişimsel sorunu olanlar, yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebekler v.b.) izlemede kullanılabilmesi.

    Open chat